Katalog

Igor  Szatalin ORTY ZYGMUNTA III WAZY   drugie wydanie.

000

Pod koniec listopada zostanie opublikowane drugie wydanie katalogu Igora Szatalina „Orty Zygmunta III Wazy”.  Książka w porównaniu do pierwszej edycji została bardzo przerobiona. Opisano w niej ponad 750 wariantów ortów koronnych, toruńskich i gdańskich. Dodano liczne ilustracje. Publikacja będzie w kolorze, na grubym papierze i w twardej okładce. 

———————————————————————————————-

Dlaczego warto kupić katalog Orty Zygmunta III Wazy?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że książka poświęcona jest wszystkim ortom, które pojawiły się w trakcie panowania pierwszego z Wazów. O ile orty toruńskie ze względu na swoją unikatową rzadkość zajmują raptem jedną stronę, to już orty gdańskie i głównie koronne są przedstawione w sposób do tej pory niespotykany. Oczywiście istnieją opracowania, w których dużo zostało napisane o tych monetach. Jednak zawsze po przeczytaniu czegoś mi brakowało. Czy to brak wizerunków omawianych ortów, czy też nie do końca dokładny podział itp. W nowym katalogu opisanych zostało ponad 750 wariantów ortów. Każda moneta jest uwzględniona w tabelkach oraz ma przypisane zdjęcia awersu i rewersu. Jedno zdjęcie może odpowiadać kilku monetom. Poszczególne różnice są bardzo dobrze zaznaczone w opisach legend, a także przy niektórych zdjęciach jest strzałka na co należy zwrócić uwagę. Tyle technicznych opisów 😉

Dla mnie jako pasjonata ortów, wielkim impulsem na pewno są zdjęcia rzadkich, by nie rzec unikatowych ortów. Po raz pierwszy w publikacji poświęconej tym monetom można zobaczyć orta 1608. Do tego dochodzą zdjęcia ortów toruńskich 1630! I uwaga orta koronnego 1628!!! A przecież jeszcze sporo jest ortów koronnych, których rzadkość oszacowano na R8.

Jeszcze zdanie o skali użytej do określenia rzadkości. Główna różnica to odmienne wartości przypisane poszczególnym numerom. Nie będę tu opisywał całości, a tylko nadmienię, że najniższe erki posiadają mniejszy przedział liczbowy. Uważam, że ogólnie znana skala opracowana przez Emeryka Hutten – Czapskiego w przypadku ortów jest zawyżona. Dlatego przy przeglądaniu katalogu trzeba pamiętać, że należy zaglądać do zamieszczonej skali rzadkości.

Książka to nie tylko rozdziały zawierające krótkie opisy króla, historię ortów czy ścisły katalog, ale też rozdział o fałszerstwach/podróbkach.
To tyle jeśli chodzi o moje uwagi, jako pasjonata, ale też współautora 🙂

Przykładowe strony:

001+002+003+004005006

Dodaj komentarz